Forside streg Kontakt streg Kalender streg Links streg Annoncering streg Online brugere streg Om
 

INDHOLD

Grupper

Hot Links

Skønhedsvideoer

Kalender

Skønhedsforum

Brugernes favoritter

Profil gallerier

Tilbudsservice

Det nyeste look

Leksikon

Artikler

Konkurrence

Send til en ven

Brevkasse

Links


TIPS & TRICKS

Hudpleje

Makeup

Dufte

Natur hudpleje

Aromaterapi

Ansigtsmasker

Hårpleje

Negle

Slanketips

Graviditets tips

Bryllupstips

Diverse


ANDROID MOBIL APP


skønhedsuniverset android telefon barcode




shaver


Her er duForsideForårs makeuppen 2006

Forårs makeup

Untitled Document

Forårs makeuppen 2006

Blå jeans og orange
Blå jeans og champagne
Hvid og sort
Pilotlook med kasketter og læder
Det skjulte korte
Mexicans/ inka indianer look med hatte og blonder
Slanke bukseben
Gammelrosa/ nugabrun
Jakke i kvindelig (mit Afrika) stil
Sort gennemsigtigt med broderet romantisk allá sigøjneren

Foråret 2006 går stolt med sit særpræg og solens stråler sikre at hun fængsler ved første øjenkast. Hendes sensualitet er levende og markerende tiltrækkende som den mystiske nutids sigøjner, lige ved og dog uopnåelig.
Dækket med gennemsigtigt sort, broderet med romantik og løfter pænt afrundet med business like jakke i smuk snit der føre tankerne hen til mit Afrika.
På modsatte side går hendes skygge i lårkort demin, forklædt som lang med gennemsigtig hvidt uskyld.

Farverne:
Orange, blå, sort, hvid og champagne, kækt på skrå som pilotens kasket, med brunlæderjakken og glimtet i øjet.

 

Rå som piloten og blid som solens stråler ved middelhavet.

Modehusene har hver deres bud på forårets trend, men alle er de enige om at der skal farver på og eyelineren er et must.

Farverne skal helst være lidt sol blegede allá pastel farver.

Sart pink, lilla, lavendel, mint, nougat, orange og den alle steds nærværende Demin blå.

Måske skal vi kigge lidt på Twiggy 60 stilicon med flot eyeliner lyst mobilt øjenlåg og mørkt i globelinien, måske skal øjenskyggens grænser overskrides for at gøre øjnene større.

Tips til denne sæson, brug flydende eyeliner, du kan trylle dine øjenskygger om til flydende eyeliner, ved at bruge alkohol fri skintonic og arbejde med dem som med dine vandfarver du brugte som barn) husk kun at bruge en lille del af skyggen, den kan måske ikke bruges som skygge efterfølgende

Profmakeup.com looks

Street Fusion

Lunefuld, fuld af overraskelse, livlig

Farverne
Opal hvid, Gul, Mint grøn og mørk metal til øjnene.

Læg den lyseste på det mobile øjenlåg, mellem farven på øjenbryns knoglen og farve effekten (den mint grønne) i globelinien.

Den mørke grønne metalfarve skal du have som eyeliner, enten som pencil eller som flydende.

Kinderne skal gløde om kap med læberne i orange.

Læg en perlemors lignende lipliner på hele læben og kom orange lipgloss over!

High society

Sofistikeret, simpel stil, overraskende finish, metallisk, drop dead sexy.

Farverne
Lilla i flere nuancer, sart baby pink, demin blå og midnats blå. Alle i metalic skygger.

Sart baby pink på øjenbryns knoglen, demin blå i globelinien og i yderste øjenkrog, lys lilla på det mobile øjenlåg og mørk lilla blandet i den demin blå i yderste øjenkrog. Midnats blå eyeliner både langs øverste og underste vippe kant, tæk øjet langt med lineren.

Baby pink læber og rosa kinder.

City safari

Den eksotiske side af bylivet, drømmen om det fri og frigørelse af hundyret, checket, jet set chick.

Lidt dyre print er vel ikke af vejen?

Farverne:
Champagne, græs grøn, guld miks, kaffe brun og terrakotta.

Læg den kaffe brune på hele øjenlåget og ton opad og ud af, må gerne lede tankerne hen på smoky. Tab lidt græsgrøn metallic skygge oven på, især i midten. Champagne under brynet og guld langs de underste vipper. Tegn øjet ind med terrakotta farvet liner.

Lad læber og kinder skinne i bronze skær.

YSL look

Et sprødt og klart lys, okker- og honningfarvede stier, betagende farver fra himmel og hav er inspirationen til to nye produkter:
POUDRE COMPACTE ÉCLAT ET MATITÉ og OMBRES QUADRI-LUMIÈRES, der sammen med nye farver pryder denne vore drømmes boheme med sine vibrerende kontraster og fine harmonier.

En bleg teint, strålende øjne, en falsk beskeden mund… i den kommende sæson tegner Yves Saint Laurent et portræt af en ilter kvinde, der ikke lader sig begrænse, og hvis historie først lige er begyndt.

Fantastiske nye produkter:

YSL

Touche Blush N° 4 – Apricot. En sublim farve, der ikke har sin lige, når det gælder om at fremhæve og forme kindbenene med at enkelt strejf af strålende, iriserende guld. En delikat forsmag på sommeren.

Teint Singulier N° 4 - Warm Beige. Den cremede konsistens nærmest smelter ved kontakt med huden og forandrer sig til et pudderagtigt slør. Teinten bliver helt glat, og resultatet holder hele dagen.

Poudre Compacte Éclat et Matité N° 1 Natural Light
Ombres Quadrilumières N° 1 Sienna Kr. vejl. 345,-
Ombres Quadrilumières N° 2 Lavender
Ombres Quadrilumières N° 3 Absinthe Green

Guerlain

Radiant Colour Eyeshadow Palette

1 ny farve + 1 one-shot farve

Fra Guerlain

Farve 242 Touche Mandarine:

Denne palette kombinerer to farvevarianter: abrikos og mandarin og to iriserende toner: skinnende naturfarvet som bruges som highlighter og mahognibrun der bruges som eyeliner. En sammensætning der giver et frisk look


Forårs makeuppen 2006
Farve 243 Touche de Strass (one-shot):
Denne palette giver et forbrændende look. Den kombinerer de mest populære mono-skygger fra Guerlain:



Skønhedsskatte"


Bubble Blush

  • 00 Light Whisper
    bliver en basisreference.

  • Frisk og perlemorsglitrende
    pink nuance

Benyttes som highlighter

Artikel og billeder af:





DIN PROFIL

Brugernavn
password:

Opret ny profil

Glemt password







Om skønhedsuniverset | Kontakt os | Lad skønhedsuniverset.dk blive din start side! | | Hjælp | RSS | Madopskrifter |


Copyright © 2005 - 2009 Skønhedsuniverset, politik om personlige oplysninger & benyttelse af Skønhedsuniverset
skønhedsuniverset.dk er optimeret til Mozilla Firefox 800 * 600 Skønhedsuniverset.dk version: 1.1
Webhost : Ignesco.dk


Skønhedsuniverset.dk's Nyhedsbrev