Skønhedsuniverset logo
Forside streg Kontakt streg Kalender streg Links streg Annoncering streg Online brugere streg Om
 

INDHOLD

Grupper

Hot Links

Skønhedsvideoer

Kalender

Skønhedsforum

Brugernes favoritter

Profil gallerier

Tilbuds service

Det nyeste look

Leksikon

Artikler

Konkurrence SÅ HOT!

Send til en ven

Brevkasse

Links


TIPS & TRICKS

Hudpleje

Makeup

Dufte

Natur hudpleje

Aromaterapi

Ansigtsmasker

Hårpleje

Negle

Slanke tips

Graviditets tips

Bryllupstips

Diverse




shaver
slank


Her er duForsideSe profil

Simone Lassen

Grey
Navn : Simone Lassen
Profilnavn : SimoneLassen
Køn : Kvinde
Født : 1994
Bor : 8930
Profil vist : 773 gang(e)
Profil sidst online : 18.04.2010, 16:44
Profil oprettet : 22.02.2010, 18:50
Profil placering :
4943 ud af 5322
Venner : 0 venner
 
Profil tekst
tekst top
Ingen profil tekst endnu!
tekst bund
 
Liste over profilens tilføjelser

9 klassiske make-up fejl

28.02.2010, 16:05
MASCARA DER KLUMPER Undgå klumper på vipperne, når du har lagt din mascara. Ved at aldrig lægge mere end 3 lag mascara på vipperne, og gerne med zig zag bevægelser. Frisk heller aldrig mascararen op.

FOR MEGET SHIMMER Lidt shimmer er lækkert og sexet, men ved for meget kan du hurtig komme til at ligne en omvandrende diskokugle. Brug istedet en shimmer creme som highlighter de steder du vil fremhæve.

LIPLINER Lipliner er en god ting, den sørger for at læbestiften eller lipglos ikke tvære ud, men istedet for at bruge en lipliner der er mærkere end læbestiften så brug en der har samme farve. Man kan også få en der er gennemsigtig.

FARTSTRIBER Når blushen ligges i en god bjælke fra mund til øre, kan det hurtigt komme til at se hårdt ud. Undgå en kraftig farve ved først at pensle på hånden og derefter i ansigtet.

DÆK RYNKER MED FOUNDATION En Foundation kan hjælpe med at dække rødme og urenheder i huden, men nøjes med en tyndt lag fordi det fremhæver også rynker og folder alene.

FOR MÆRK FOUNDATION Mange kvinder bruger foundation som en måde at få en bedre kulør, men det ser falskt ud og ikke så sundt. så brug derfor en foundation der matcher din hudfarve.'

FOUNDATION ALLE STEDER Foundation ser sjusket ud når det er smurt ind i øjenbryn og hårgrænsen, start derfor fra midten af ansigtet og arbejd ud af, så fordeler du den bedre.

MØRK LÆBESTIFT Undgå mørk læbestift hvis du har smalle læber, det giver et hårdt udtryk.

PUDDER
For meget pudder giver et maskeret look og fremhæver linjerne i ansigtet. Nøjes istedet med at bruge pudder i T-zonen. Er skaden sket så kan du bruge en fugtspray.





Forkølelse Nej tak - jeg har svaret på hvordan du kan slippe!

22.02.2010, 20:34
Forkølelse er træls og de fleste vil helst slippe, jeg har nogle tips der kan gøre det at være forkølet, lidt lettere!

- KANG JANG: Er nogle tabletter der ved første tegn på forkølelse lindre forkølelses synptonerne og modvirker trætheder efter sygdom.

- KLEENEX BALSAM: Er nogle nye papir servietter fra kleenex der efterlader et mikrotyndt lag calendulbalsam på næsen som modvirker rødme og ømhed samt slid på næsen under forkølelse.

- METHOLATUM: Er et produkt mærke hvor du kan få et vaseline agtig konsistens i en lille bøtte som ved smørelse rund om næseborene og på næsen modvirker stoppelse og gør luftvejen frie.

Disse produkter kan findes i Matas, supermarkeder, apoteker og helsekostforetninger.

God fornøjelse!
M.V.H SImone

Giv mig endelig Ris/ros eller spørg om råd!

Uren hud -jeg har svaret!

22.02.2010, 20:18
Jeg er teenager og lider/led derfor af urenheder og bumser i ansigtet, indtil jeg endelig fandt et produkt der virkede oge r nemt at bruge.

Om aften brug matas's Alt-i-en Ansigtsrens på en vat rundel og tag din øjenmakeup af og gnid derefter hele produktet rundt i huden i ansigt og hals. Derefter brug Matas's natcreme på hænderne og smør rundt i ansigtet.
Brug dette hver aften (kan også bruges om morgenen med dagcreme istedet for natcreme) og du vil ikke længere døje med urenheder og bumser.

God fornøjelse!!

Giv mig endelig Ris/ros eller spørg om råd!
 

Overskrift

Visninger

Dato

 

Ord

Betydning

 

Overskrift

Visninger

Dato

498 point
Send besked[log ind]
Venneliste
Ansøg
 

 




DIN PROFIL

Brugernavn
password:

Opret ny profil

Glemt password



Kontast




Om skønhedsuniverset | Kontakt os | Lad skønhedsuniverset.dk blive din start side! | | Hjælp | RSS | Madopskrifter |


Copyright © 2005 - 2009 Skønhedsuniverset, politik om personlige oplysninger & benyttelse af Skønhedsuniverset
skønhedsuniverset.dk er optimeret til Mozilla Firefox 800 * 600 Skønhedsuniverset.dk version: 1.1
Webhost : Ignesco.dk


Skønhedsuniverset.dk's Nyhedsbrev